Panplast Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk un Önderliğinde Ağaçlandırma Çalışmaları Hızla Devam Ediyor.

Türk tarımının öncü kuruluşlarından Konya Şeker A.Ş., Konya Ovasını ülke nüfusu kadar ağaçlandırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında Kaşınhanı mevkisine 100 bin fidan dikilerek yeni bir ormanlık alan oluşturuluyor.

Konya Karaman yolu üzerinde Kaşınhanı mevkisindeki 1 milyon metrekare alana fidan dikimi yapıldı. Çorak arazinin toprak yapısı değiştirilerek fidan dikimine uygun hale getirildi. Konya Şeker çalışanları iş makinesinin açtığı çukurlara araziye uygun çeşitli türde fidanları dikerek suladı.

Konya Şeker A.Ş. Genel Müdürü Yavuz Erence ile Konya Panko yöneticilerinin de yer aldığı törende konuşan Konya Şeker'in bağlı olduğu Anadolu Birlik Holding'in CEO'su Hamdi Bağcı, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk önderliğinde çok büyük bir ağaçlandırma faaliyeti içinde olduklarını söyledi. Bu ağaçlandırma faaliyetinin yöreye ve çiftçilere duydukları sorumluluğun bir sonucu olarak ortaya çıktığını kaydeden Bağcı, "Şimdiye kadar 7 milyonu aşkın fidan ektik. Ağacın çiftçimize, yöremize, arazimize, ziraatimizin sürdürülebilir olmasına sağladığı katkıları hepimiz biliyoruz. Ağacın ziraata olan katkılarını dikkate aldığımızda süneyle mücadelede çok önemli bir fonksiyon" dedi. Hedeflerinin Konya Ovasına ülke nüfusu kadar fidan dikmek olduğunu anlatan Bağcı, "Gerçekten devasa bir operasyon yürütüyoruz. Şuanda Türkiye ve dünyada bu denli yüksek oranda ağaçlandırma yapan bir özel kuruluş bilgimiz dahilinde değil. Hem çevremize hem de şirketimize önemli ölçüde katkı sağlıyoruz. Bundan sonra da daha öncede gösterdiğimiz ağaçlandırma çalışmalarına devam edeceğiz. Hedefimiz her ülke vatandaşımıza bir ağaç dikmek. Bu hedef doğrultusunda ilerliyoruz. Mevsim şartlarına göre yılda 1 milyon ağaç dikiliyor" diye konuştu.

Konya Şeker'in 2003 yılında başlattığı ağaçlandırma çalışması kapsamında, Konya genelinde 15 'Torku' ormanı oluşturuldu. 273 köy ve kasaba yolu ağaçlandırıldı. Konya'yı Ankara, Aksaray, Adana, İstanbul, Karaman, Beyşehir ve Seydişehir'e bağlayan yollara çift yönlü fidan dikildi. Yollardaki fidan dikimi tamamlanarak ormanlık alan kurma çalışmalarına başladı. 400 bin meyve fidanı da üreticilere dağıtıldı.www.recepkonuk.com.tr