Panplast Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Hakkımızda

Son teknolojiye sahip tesis, kuruluşundan itibaren her yıl yapılan yeni yatırımlarla “Damla Sulama Sistemleri” üretiminde uzmanlaşarak sektörün öncü ve lider kuruluşu haline gelmiştir.

PANPLAST SULAMA TARIM SAN.VE TİC. A.Ş.
47,043 çiftçinin hissedar olduğu Türkiye’nin en büyük ve en başarılı kooperatifi olan KONYA PANCAR EKİCİLERİ KOOPERATİF’İ ve Türkiye’de ilk 50 sanayi devi arasında yer alan KONYA ŞEKER SAN. VE TİC. A.Ş ‘ nin oluşturduğu ANADOLU BİRLİK HOLDİNG’e bağlı bir kuruluştur.

Su, sürdürülebilir bir tarımın olmazsa olmazıdır. Su kaynakları açısından zengin kabul edilemeyecek olan ülkemiz için suyun tasarruflu kullanılması ise hayati önemdedir. Bu bilinçle suyun tasarruflu kullanılmasını sağlamak için, damla sulama yöntemi ile sulama yapılmasını teşvik etmeyi ve damla sulama yönteminin yaygınlaşmasını sağlamayı ülke tarımının geleceğine karşı bir mesuliyet kabul eden Konya Şeker San. Ve Tic. A.Ş. tarafından, 2006 yılında Cihanbeyli’de kurulan Panplast Sulama Tarım San. Ve Tic. A.Ş. bugün toplam 200.000 m2’lik bir alanda faaliyet göstermektedir.

Son teknolojiye sahip tesis, ilk yatırımdan sonra yapılan yeni yatırımlarla Damla Sulama Sistemleri üretiminde uzmanlaşarak sektörün öncü ve lider kuruluşu haline gelmiştir. Yağmurlama sulama, yassı ve yuvarlak damla sulama sistemlerinin her çeşidinin üretimini gerçekleştirebilen tesis, ülkemizin ilk yassı damla sulama boruları üretimini gerçekleştiren tesisidir. Yaptığı yassı damla sulama boru üretimiyle yassı boru ithalini önleyen tesis, bir yandan ülke ekonomisinin ithalatla döviz kaybının önüne geçerken, diğer yandan damla sulama sistemlerinin ithal ürünlere göre fiyatının yarı yarıya düşmesini sağlayarak üreticinin sulama ekipmanları maliyetlerini aşağı çekmiş, damla sulama sisteminin yaygınlaşmasını teşvik etmiştir.

Plastik ürünler konusunda uzmanlaşan tesis 2012 yılı içerisinde tamamlanan, PVC ve KORUGE Boru Üretim Tesisler’i ile Çuval Fabrikası’ndan oluşan 3 yeni yatırımı sonrası; PVC Boru, Sondaj, Kolon Boruları ve Koruge Boru üretimi ile PP Çuval, File Çuval ve Balya İpi üretimine de başlamıştır. 2014 yılı itibariyle de plastik Europalet ve gıda ambalajları üretimlerinin gerçekleştiği Enjeksiyon Tesisi, tarımsal ambalaj ve gıda ambalajı üretimi için Film & Baskı Üretim Tesisi, plastik atıkların çevreye zarar vermeden tekrar kullanılabilir hale getirebilmesi için Geri Dönüşüm Tesisi faaliyetlerine başlanarak PLASTİK KAMPÜSÜ oluşumunu tamamlamıştır. Yapılan doğru yatırımlar ile Türkiye ve Dünyada plastik sektöründe öncü firma yolunda hızla ilerlemektedir. Panplast bir iştirakidir.