Panplast Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk'un 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 99'uncu yıldönümü ve şehitler günü nedeniyle yayınladığı mesajAdına en çok ağıtlar yakılan, menkıbeler düzülen, şiirlerle tasvir edilen Çanakkale Deniz Savaşlarının zaferle sonuçlandığı 18 Mart 1915 tarihinin üzerinden 99 yıl geçti. Bir asra ramak kaldı. Ne geçen zaman, ne de değişen dünya milletimizin genlerine işleyen Çanakkale Ruhu’nu asla değiştirmedi. Çanakkale’de tezahür eden tevhit ruhundan milletimiz bir adım geri atmadı, atmayacak.

Topyekûn tüm imparatorluk unsurlarının vatana namahrem eli değdirmeme iradesi Çanakkale’de tezahür etti. Anadolu’dan, Galiçya’dan, Mısır’dan, Kafkasya’dan, Musul’dan her yerden kopup gelen vatan evlatları canları pahasına hür ve bağımsız yaşama iradesine sahip çıktılar. O irade ve o inançla, bugün rahmetle andığımız Hüseyin Avni Komutasındaki 57. Alayın hepsinin şahadetinden sonra o mertebeye ulaşan son er bile sancağı yere düşürmedi. Sağ kolunu kaybeden kahramanlar, sol koluyla mücadeleye devam etti.  Mehmet Akif’in “Ne hayasızca tahaşşüd ki ufuklar kapalı” dizesiyle tasvir ettiği o mahşer yerinden hala gönül telimizi titreten kahramanlar ve kahramanlıklarla milletimizin ufku açıldı, aydınlandı.

Çanakkale’de ortaya çıkan irade ve direnç istiklal harbimizin de ilham kaynağı oldu: Vatana namahrem eli değdirmeme, hür yaşama, birlikte ve topyekûn mücadele.

Ne büyüksün ki, kanın kurtarıyor Tevhid’i…

Bedr’in aslanları ancak, bu kadar şanlı idi.


Tevhit, birlik demektir. Çanakkale’de kanlarıyla birliği kurtaran ve zaferi göremeyip destanını yazan, Mehmet Akif’in Bedr’in aslanlarıyla eş tuttuğu şanlı şehitlerimizin verdiği mücadele bugünün meselelerinin çözümü için de ilham kaynağımızdır. Sefada da cefada da birlik. Doğu, batı, kuzey, güney vatanın her yerinde, her köşesinde ve her kişisinde birlik. Çanakkale’de aynı amaç için birbirine sarılanların; zengin, fakir, kentli, köylü, kökü, kökeni, nesebi ve meşrebine bakılmaksızın hepsinin tek adı vardı; Çanakkale Şehidi. Ve yüzbinlerin ortak adı olan o ismin kahramanları hala birliğimizin teminatı, hür ve bağımsız yaşama irademizin ilham kaynağıdır. Nesebi, meşrebi, kökü, kökeni, hayat tarzı, dünya görüşü her ne olursa olsun bu toprakların kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına her karışında yaşayan bila istisna herkes onların torunları, onların takipçileridir. Ve biz farklılıklarımızı o tevhit ruhuna sahip çıkarak zenginliğe dönüştürebilme olgunluğuna ve tecrübesine sahip bir milletiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Deniz Zaferinin 99’uncu Yıldönümünü ve Şehitler Gününü gururla kutluyor, bu vesileyle aziz şehitlerimizi ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimizi, rahmet ve minnetle bir kez daha anıyorum.

Dualarımız Onlarla.