Panplast Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Konya Şeker Motorin Avansının Dağıtımına BaşladıHububat ambarı olarak bilinen Konya Ovası’nda son aylarda yaşanan kuraklık tehlikesine karşı çaresiz kalan üreticilerin imdadına yine bir çiftçi kuruluşu olan Konya Şeker yetişti. Bu yıl yaşanan kuraklık ve yağışların az olması yüzünden üreticilerin ekili alanlarındaki ürünlerde rekolte kaybının büyük olması beklenirken, Mart ayı ile birlikte şeker pancarı ekimine başlayan üreticilere de Konya Şeker sahip çıktı.

Şeker pancarı ekiminin başlamasıyla birlikte üreticilere tohum, ilaç ve gübre desteğinde bulunan Konya Şeker, pancar ekili alanların yetersiz yağışlardan etkilenmemesi, tarlalarını daha rahat sulayabilmeleri için motorin desteği verdi. Dağıtımına bugün (Cumartesi) başlanacak olan motorin desteği 25 milyon 152 bin 086 lira tutarındaki 5 milyon 808 bin 796 Litre motorinden oluşuyor.

Kuraklık nedeniyle ektiği tohumlar yeterince beslenemediği için zayıf kalan ve bu yılki hububattaki rekolte beklentisi aşağılara düşen üreticilerin avans taleplerine kayıtsız kalmayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, motorin desteğinin verilmesini istedi. Üreticilerin zor günlerinde her zaman yanlarında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini belirten Konuk, üreticilerimizin bu yıl yaşadığı iklimsel koşullara bağlı olarak ortaya çıkan kuraklıktan zarar görmemesi için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ve her zaman üretenin, üreticinin yanında olduklarını söyledi. Konuk, “Bu yıl iklim koşulları maalesef beklendiği gibi gitmedi. Üretici yağmur bekledi ama olmadı. Bölgenin her tarafında üreticilerimiz bir damla su için yağmur dualarına çıktı. Sonuç olarak son günlerdeki yağışlar biraz olsun üreticilerimize nefes aldırdı. Yağışlarla birlikte Konya Şeker’de üreticilere verdiği motorin desteğiyle ovanın bereketlenmesine katkı verdi. Mevsimlerin değişmesi, yeterince yağış olmaması üreticileri zor durumda bıraktı. Üretici açısından bu kadar olumsuzluğun yaşandığı bir yılda Konya Şeker olarak biz de kendi üzerimize düşen görevi yaptık. Üreticinin ihtiyacına bir an önce çözüm üretmek, nefes almalarını sağlamak için motorin dağıtımını gerçekleştirdik. Biz, üreticilerimiz için buradayız. Onların derdi ve sıkıntısı bizim derdimiz ve sıkıntımızdır” dedi.

YENİ KAMPANYA DESTEĞİ 83.5 MİLYON LİRA-

Konya Şeker tarafından 2014-2015 yılı kampanya döneminde üreticilere, 43.4 milyon lirası gübre, 10 milyon lirası pancar tohumu ve 4.5 milyon lirası da ilaç olmak üzere toplamda 58.4 milyon liralık ayni avans desteği verilirken, 25 milyon 152 bin 086 liralık motorin avansıyla birlikte toplam 83 milyon 552 bin 086 liralık destek sağlanmış oldu.