Panplast Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Anaçları İthal Kendileri Buralı 2 Metre Boyları, 1.6 Ton KilolarıIlgın-Akşehir Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin bundan 3.5 yıl önce Amerika’dan gebe olarak getirdiği Holstein cinsi ineklerin 2.5 yaşındaki yavrularının ağırlığını ve boyunu görenler şaşırıyor. Kesim için AB Holding iştiraklerinden Panagro’ya getirilen boğaların kesime gelen diğer boğalarla yan yana geldiklerinde ağırlık ve boyları hemen fark ediliyor.

Bölgedeki aynı cins hayvanların canlı ağırlıkları genelde 500 kilo, karkas ağırlıkları ise 300 kilo civarında olurken, Ilgın’dan kesim için getirilen Holstein cinsi boğaların canlı ağırlıklarının 1.600 kilo olduğu, karkas ağırlıklarının ise 1 tona yaklaştığı öğrenildi. Öte yandan bölgemizde bulunan Holstein cinsi boğaların boyları 1.50 metre civarında olurken, Ilgın-Akşehir Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin yetiştirdiği Holstein cinsi boğaların boylarının da 2 metreye yaklaştığı gözlendi.

Ilgın-Akşehir Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yazır, Konya Şeker’le birlikte Amerika’dan Holstein cinsi inek getirdiklerini, 300 tane ineği Ilgın Pancar Ekicileri Kooperatifi’ne aldıklarını belirterek, “Bizim inekleri aldığımızda gebe halindeydiler. Buraya getirdiğimiz yıl içerisinde yavruladılar. Yarı açık besi olarak yetiştirdiğimiz hayvanların erkek olanlarını Konya Şeker’in iştiraki olan Panagro Et ve Süt Entegreye gönderdik. Şu anda çiftçiliğimizde 750’ye yakın hayvanımız bulunuyor. Bunların 50 tanesi erkek hayvan. Erkek hayvanlardan bir kısmını kesim için gönderdik. Hayvanlarımız gerçekten dev gibi ve görenleri şaşırtıyor” dedi.

Yusuf Yazır, Amerika’dan getirilen Holstein cinsi inekleri damızlık olarak yetiştirmek ve Ilgın’daki çiftliklerinde üretmek için getirdiklerini ifade ederek, “Biz hayvanları aslında damızlık olarak getirdik. Hayvanların bakımını çiftliğimizde yarı açık besi olarak yapıyoruz. Holstein cinsi hayvanların üretilmesi için büyük çaba gösteriyoruz. Çabamız sonuç verdi ve 300 adet getirdiğimiz hayvanların çiftliğimizde sayıları 750’ye ulaştı. Dişi olanlarını çiftlikte bırakıp erkek olanlarını kesim için Panagro’ya gönderiyoruz diye konuştu.