Panplast Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Mustafa Sayar ile tarih yazan Torku Şekerspor 49. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun şampiyonu!Dünyanın ilk ve tek kıtalararası etaplı bisiklet turu olan ve bu yıl 49.’si gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda Torku Şekerspor’lu Mustafa Sayar  turun lideri olarak Turkuaz Mayoyu giydi. Sayar, 29 saat 13 dakika 13 saniye ile ferdi genel klasman birinciliğini elde etti ve bu unvanı alan ilk Türk sporcu olarak adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Torku Şekerspor’lu  Sergiy Grechyn ise Tırmanış Mayosunun (Kırmızı Mayo) sahibi oldu.

Dünya Bisiklet Birliği (UCI) takviminde 2. HC(Hors Class) kategorisinde düzenlenen  8 etapta 25 takımdan 8′er sporcunun mücadele ettiği 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 21 Nisan’da Alanya’da başladı ve 28 Nisan’da İstanbul’da sona erdi. Toplam 1.204 kilometrenin geçildiği yarış için yıl boyunca antreman yapan Torku Şekerspor, Türkiye’ye birçok gurur yaşattı. 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 8. ve son etabı olan İstanbul etabı 28 Nisan’da gerçekleştirildi. 21 Nisan günü Alanya etabıyla başlayan yarışlar Akdeniz ve Ege kıyıları boyunca devam etti ve İstanbul’da sona erdi. Büyük finalin gerçekleştiği İstanbul’da performansını koruyan Torku Şekerspor’lu Mustafa Sayar turun galibi oldu. Takım sporcusu Sergiy Grechyn ise Tırmanış Mayosunun (Kırmızı Mayo) sahibi oldu. Torku Şekerspor Bisiklet Takımı takımlar kategorisinde turu ikinci olarak tamamladı.Torku Şekerspor’un başarısı ile ilgili Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk ”Bu yıl 49.'su gerçekleşen olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nda (TOUR OF TURKEY 49) son 3 yıldır ülkemizi temsil etmekte olan Torku Şekerspor Bisiklet Takımımız tura katılan tek Türk takımı olma özelliğini taşıyor. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu bizim için büyük bir önem arz ediyor. Bisiklet bizim faaliyet gösterdiğimiz toprakların, Konya’nın ata sporudur. Torku Şekerspor Kulübü'nde özellikle bisiklet sporuna katkımızı uzun yıllardır sürdürüyoruz ve ülkemizde bisiklet sporunun gelişimi için çok çalışıyoruz. Bu yıl da tüm Türkiye’yi sevindiren sonuçlar ile yarışı tamamladık. Sporcumuz Mustafa Sayar turun lideri oldu. Bu vesileyle Torku Şekerspor Bisiklet Takımımızın her biri birbirinden yetenekli, yüksek spor ahlakına sahip, başarılı sporcularına, antrönörümüz Mehmet Şafkçı'ya, tüm emeği geçenlere teşekkür ederim. Bisiklet sporunun dünyaca ünlü isimleri ile aynı etapta koşmak bize gurur verdi. 2016 Rio Olimpiyatlarında Torku Şekerspor’dan 3 sporcunun olimpiyatlarda yer almasını hedefliyoruz, sporcumuz Ahmet Örken’in velodromda özel hazırlık devresinden sonraki süreçte madalya kazanacağına inanıyoruz” dedi.49. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Torku Şekerspor Etap Sonuçları

Birinci Etap

-Yuri Metlushenko 3. oldu.
- Mustafa Sayar "Dağların Kralı" formasını kazandı.
- Nazım Bakırcı tırmanış prim kapısından 2. olarak geçti.
- Ahmet Örken tura katılan en genç sporcu oldu ve Türkiye Güzellikleri Prim Kapısından 3. geçerek 1 puan kazandı.

İkinci Etap

-Ahmet Örken "Beyaz Forma"yı giymeye hak kazandı.
-Sergiy Grechyn 4. oldu.
-Türkiye Güzellikleri Mayosunu (Beyaz Mayo) Ahmet Örken,  Dağların Kralı mayosunu (Kırmızı Mayo) Mustafa Sayar’ın taşıması Türk Bisiklet tarihinin en önemli zaferlerden biri oldu.

Üçüncü Etap

-Mustafa Sayar 3. oldu. Sayar, 2.HC klasmanındaki profesyonel bir yarışta podyuma çıkan ilk Türk sporcusu olarak tarihe geçti.
-Sergiy Grechyn kaçış grubunda yer alarak birçok prim kapısında puan kazanmayı başardı.
-Nazım Bakırcı ilk tırmanış priminden 1. olarak geçti.
- Ahmet Örken 1. ve 2. etapta topladığı puanlarla kazandığı Türkiye Güzellikleri forması olan "Beyaz Forma"yı koruyarak 4. etapta da taşımaya devam etti.
-Torku Şekerspor 3. etapta elde ettiği başarılar ve elde ettiği zaman farkları ile Genel Takım Klasmanında 2. sıraya yükseldi.

Dördüncü Etap

-Sergiy Grechyn “Dağların Kralı” mayosunu (Kırmızı Mayo) giymeye hak kazandı.
-Torku Şekerspor Bisiklet Takımı, takım sıralamasında 48 saniye farkla 25 takım arasında 2.’liğini, takım sporcusu Mustafa Sayar da Genel Klasmanda 3.’lüğü korudu.

Beşinci Etap

- Nazım Bakırcı sıkı bir sprint yapıp Sprint Primi’ni kazanan isim oldu.
-“Dağların Kralı” mayosunu (Kırmızı Mayo) kazanan Torku Şekersporlu Sergiy Grechyn bu etapta da ünvanını korudu.

Altıncı Etap

-Mustafa Sayar birinci oldu ve Turkuaz Mayoyu giymeye hak kazandı.

Yedinci Etap

-Mustafa Sayar Genel Klasman Birincisi olarak Turkuaz Mayoyu korudu.
-“Dağların Kralı” mayosunu (Kırmızı Mayo) kazanan Torku Şekersporlu Sergiy Grechyn bu etapta da ünvanını korudu.Pankobirlik Genel Başkanı ve Torku Şekerspor Onursal Başkanı Recep Konuk, yarışlar devam ederken yaptığı açıklamada "Torku bir dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor, bu başarıların devamı gelecektir" dedi. İşte Konuk'un açıklamaları: