Panplast Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Konya Şeker’den Yatırım İstediler

İki ülke arasındaki ticari işbirliğini geliştirmek amacıyla Konya’ya gelen Nijerya Ticaret ve Sanayi Odası (NTCCI) heyeti, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’u makamında ziyaret ederek “Nijerya bir fırsatlar ülkesidir. Gelin Konya Şeker olarak siz de bu fırsatlardan yararlanacak bir yatırım yapın” dediler.

Dünyanın en modern tesislerinin bulunduğu Çumra Şeker Entegre Tesisleri’ni gezen ve burada bulunan yatırımları büyük bir hayranlıkla inceleyerek yetkililerden bilgi alan Nijeryalı heyet, teknik gezinin ardından Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’u ziyaret ettiler. Nijeryalı heyette Tarımdan Sorumlu Senatör Annie Okonkwo, Nijerya-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Raymond Dokpesi ve NTCCI Genel Müdürü Dr. King-Eche Hyacinth ile Nijerya Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulu üyeleri de yer aldı.

Görüşme sırasında Tarımdan Sorumlu Senatör Okonkwo ile Nijerya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Müdürü Dr.Hyacinth, Nijerya’nın gıda ve tarım sektörlerinde milyonlarca dolarlık ithalat yaptığını, tarıma elverişli arazilerinin büyük olduğunu ve Nijerya’nın tarımsal yatırımlara açık büyük bir pazar olduğunu belirterek, “Konya Şeker gerçekten büyük bir şirket. Afrika’da da büyük bir şirket olarak bilinmektedir. Bildiğiniz üzere Nijerya bir fırsatlar ülkesi konumundadır. Gelin siz de bu ülkeye yatırım yapın ve bu fırsatlardan yararlanın. Hem siz bu yatırımlardan karlı çıkın, hem de biz ülke olarak kazançlı çıkalım. Biz ülke olarak sizin yatırımlarınızdan yararlanmak istiyoruz” dediler ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’tan bu anlamda yardım istediler.

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Afrikalı misafirlerin kurumu ve kendilerini ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Türkiye’nin Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde rol model olarak kabul gördüğünü ifade ederek, Türkiye’nin gelişimine paralel olarak Konya Şeker’in de dünya tarımında küresel bir oyuncu olduğunu bildirdi. Konuk, Konya Şeker’in Türkiye’nin 34. büyük şirketi olduğunu belirterek, “Türkiye, 4 mevsimin yaşandığı ve her türlü tarımsal zirai üretimin yapıldığı bir tarım ülkesidir” dedi. Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, bugün dünya da 12 bin çeşit endemik bitki türü bulunduğunu ve bunun 2.400’nün tüm Avrupa’da olduğunu, buna karşılık 3.900 endemik bitki türünün ise ülkemizde mevcut olduğunu söyledi. Konuk, Konya Şeker’in 250 bin hektarlık arazide sözleşmeli üretim yapan ve üreticilerin de içinde bulunduğu bir kuruluş olduklarını vurguladı ve Konya Şeker’in dünya tarımında da söz sahibi olduğuna değinerek, dünya da rol model olan bir şirket konumunda bulunduklarını ifade etti.

Nijerya’nın enteresan bir ülke olduğunu söyleyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk şunları söyledi;

“Nijerya’nın kendine has özellikleri var. Tarımsal üretim gelişmiş, yağ konusunda iyiler. Yağın biyodizel olarak kullanılmasında zorunluluk olacak. Bu konuları sizinle müzakere etmeye açığız ve bunları görüşebiliriz. İşbirliği yapma, ülkenize yatırım yapma öneriniz temel prensiplerimize uygun olursa bunu değerlendirebiliriz. Biz millet olarak tarihimizde kazanmak kadar kazandırmayı da bilen bir millet olarak tanınıyoruz. Bu çerçevede her iki ülkenin her iki milletin kazanacağı, kazançlı çıkacağı bir modeli konuşmaya, geliştirmeye açığız. Ancak, yatırım, yatırımcı ve finans bir kuş gibidir. Kendisini güvence altına alacak bir yapı görmezse kolay kolay konmaz. Yatırımcı her zaman uygun bir yapıyı arar ve uygun bulduğunda da yatırımını gerçekleştirir. Sizlerle uygun bir yapıda anlaşabiliriz. Bize bu altyapıyı hazırlamanız şartıyla Nijerya’ya yatırım yapmaktan ve sizlerle işbirliği içinde olmaktan büyük mutluluk duyarız.”

www.recepkonuk.com.tr