Panplast Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Konya Şeker'den dev et entegre tesisi

PANKOBİRLİK Genel Başkanı, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Türkiye'de kişi başına tüketilen et miktarının Irak, Libya ve Vietnam gibi ülkelerin bile gerisinde olduğunu belirtti. Konya Şeker'in son yıllarda her alanda büyük bir atılım gerçekleştirdiğini ifade eden Konuk, gelecek yıllarda hayvansal üretimle ilgili de önemli yatırımları hayata geçirmek istediklerini söyledi.

Çok büyük ilgi gören ''dana kreşi'' modeliyle hayvancılık alanında kendilerini kanıtladıklarını anlatan Konuk, Türkiye'nin şu anda etle ilgili ciddi sorunlar yaşadığını bildirdi.

Konuk, yaşanan sorunları dikkate alarak et ve süt ile ilgili büyük bir entegrasyonu Konya'ya ve Türkiye'ye kazandırmak için çalıştıklarını dile getirerek, şunları kaydetti: ''İlk olarak Avustralya'dan ithal ettiğimiz 1200 Angus düveyi peyder pey Konya'daki Panagro Tarım ve Hayvancılık A.Ş. Taşağıl Tesisleri'ne getiriyoruz. Hedefimiz 50 bin büyükbaş kapasiteli Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisini hayata geçirmek. Angus'lar bunun bir parçası olarak getirildi. Ülkenin en büyük problemlerinden olan et talebiyle ilgili, ülkenin arzına önemli bir katkı sağlamak istiyoruz. Bu tesisler hayata geçtiğinde hem üretici hem tüketici, herkes kazanacak. Konya ve bölgesinin yanı sıra Türkiye de kazançlı çıkacak. Tesislerin hayata geçmesiyle önümüzdeki yıllarda et fiyatlarının çok daha aşağılara düşmesini bekliyoruz.''

100 Milyon Dolarlık Yatırırım
Entegre tesislerde sadece Angus düvelerin yer almayacağını belirten Konuk, süt sığırcılığı ve süt hayvancılığı adı altında yaptıkları çalışmalar kapsamında tesislere Angus dışında farklı ırktan hayvanları da getireceklerini söyledi.

Konuk, Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisleri'nin Kaşınhanı Mahallesi yakınlarında kısa bir süre içerisinde kurulacağını anlatarak, ''Yaklaşık 25 bin dekarlık alanda 50 bin büyükbaş hayvan kapasiteli tesise 5 yıllık dönemde toplam 100 milyon dolarlık yatırım öngörüyoruz'' dedi.

Bunun gereklerini yerine getirmek için mütemadiyen çalıştıklarını anlatan Konuk, özellikle ülkenin atıl olan potansiyelini harekete geçirme ve bu ülkeye daha çok katma değer üretme adına çok sayıda projeyi bir bir hayata geçirmenin gururunu yaşadıklarını sözlerine ekledi.

www.recepkonuk.com.tr