Panplast Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Konya Şeker üreticinin yüzünü güldürdü

Hububattan istediği gibi verim alamayan ve fiyatlarındaki düşüş yüzünden de bekledikleri geliri elde edemeyen üreticinin umut kaynağını şeker pancarı oluşturmaya devam ediyor. Yeni avans desteğiyle ilgili düşüncelerini paylaşan üreticiler, “Bin liraya tohumunu aldık ama 500 liraya satamıyoruz. Buğday bu yılda para etmedi. Kazancımızı akaryakıta, gübre ve tohuma yatırıyoruz. Şeker pancarı ve Konya Şeker de olmasa açız. Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’tan Allah razı olsun. Onun sayesinde karnımızı doyuruyoruz. Yoksa, bizim hububattan aldığımız geri gidiyor. Bugün itibariyle kazandığımız tek tarımsal ürün şeker pancarıdır” dedi.

Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’un 10 yıldır kendilerini desteklediğini, gübre, tohum, ilaç, kömür, yağ-yoğurt-peynir, motorin ve avans gibi desteklerle her zaman yanlarında olduğunu vurgulayan üreticiler, “Bizim tek dostumuz Konya Şeker ve Recep başkandır. Ekmek yediğimiz tek ürün de şeker pancarıdır. Bugüne kadar başkanımızın desteklerini hep yanımızda gördük. Bizi hiçbir zaman namerde muhtaç etmedi. Ne istediysek zamanında ve gününden önce verdi” şeklinde konuştular.

Bilindiği üzere Konya Şeker bugün üreticilere 24.5 milyon lira avans desteği verdi. Yaklaşık bir ay önce de yine 24.5 milyon liralık avansla birlikte yine 17.5 milyon liralık da motorin desteği verilmişti. Üreticilere bu kampanya dönemi içerisinde ayni ve nakdi olmak üzere 125.5 milyon liralık katkı verilmiş oldu.

www.recepkonuk.com.tr