Panplast Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Konya Şeker, üreticilere 204 milyon liralık destek verdi.

Üreticilerin Yüzü Gülüyor
Tarımın kalkınması ve tarımsal sanayinin geliştirilmesine ciddi anlamda katkı ve destek veren Pankobirlik Genel Başkanı, Anadolu Birlik Holding ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, üreticilerin üretimin içinde kalması ve refah seviyelerinin yükseltilmesi adına yapılan avans desteklerine devam ediyor.

Sürekli olarak üreticilerin yanında yer alan ve her fırsatta üreticilere destek veren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, tüm dünyanın içinde bulunduğu global mali krize rağmen üreticilere olan desteğini çekmedi ve geleneksel hale getirilen bayramlık avanslarının dağıtılmasını sağladı. Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un çabalarıyla üreticilere 13.5 milyon liralık bayram avansı ve yaş küspe bedellerinin ödenmesine başlandı. Son avanslarla birlikte üreticilere 76 milyon lirası ayni avans, 128 milyon lirası da nakdi avans olmak üzere toplam 204 milyon liralık destek verilmiş oldu.

Tarımın Milli Gelirde ki Payı Artırılmalı
Üreticilere sağlanan desteklerle ilgili açıklama yapan Pankobirlik Genel Başkanı, Anadolu Birlik Holding ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, ülkemizin milli gelirinden tarıma düşen payın 64 milyar 278 milyon lirayla % 10’ların altında bulunduğuna dikkat çekti. Konuk, tarımın milli gelirdeki payının artırılması için üreticilere ve üretime destek verilmesi gerektiğini belirterek, “Biz, Konya Şeker olarak tarımın milli gelirdeki payının yükselmesi için tarımsal sanayi yatırımlarına büyük ağırlık veriyor ve yatırımlarımızı da bu yönde gerçekleştiriyoruz. Tarımsal sanayinin geliştirilmesinin yanında da üreticilerimizin üretimin içinde kalmasını sağlamak için onlara ciddi anlamda ekonomik katkı veriyoruz” dedi.

Dünya tarımından örnekler veren ve özellikle Konya kadar bir büyüklüğe sahip olan Hollanda’yı örnek gösteren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Hollanda’nın dünya tarımında lider bir ülke olduğunu ve milli gelirden aldığı payla ülkeler arasında büyük bir farklılık yarattığını anlattı. Konuk, kullanılabilir tarım arazisi bakımından Konya’nın üçte biri, Türkiye’nin ise 30’da biri kadar bir tarım arazisine sahip olan Hollandalı üreticilerin milli gelirden aldıkları payın bizden çok çok fazla olduğunu vurguladı.

Konuk, ”Bizim üreticilerimizin Hollandalı üreticilerden neyi eksik. Fazlamız var eksiğimiz yok. Kullanılabilir tarım arazisi bakımından Hollanda’yı 30’a katlayan ülkemizde bu değerlerimiz ancak üretime dönüşürse bir anlam kazanır. Bu yüzden üreticilerimizin üretimin içinde yer almasını sağlamak için daha çok üretmeli ve daha çok ürettirmeliyiz” diye konuştu.

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, üreticilerin daha refah ve mutluluk içinde yaşamaları için Konya Şeker olarak her türlü desteği vermeyi sürdüreceklerini belirterek, üreticilerin huzurlu bir bayram geçirmelerini temenni etti ve tüm İslam aleminin mübarek Kurban Bayramları’nı tebrik etti.

Bu arada, Konya Şeker tarafından dağıtılmasına başlanan avans desteği ülke ekonomisine bir canlılık kazandırırken, global mali kriz yüzünden zor günler geçiren piyasa esnafının da büyük ölçüde rahatlamasına katkı verdi.

www.recepkonuk.com.tr