Panplast Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Hedef; Gıda ve Tarımda “1” Numara OlmakTürkiye’nin gıda ve tarım alanında ilk ihtisas üniversitesi olma özelliğini taşıyacak olan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ile yine tarım alanında dünyanın ün iyi üç üniversitesi arasında yer alan ve 160 yıl önce tarım üniversitesi olarak kurulan ABD’nin saygın üniversitelerinden Michigan Devlet Üniversitesi arasında ikili işbirliği anlaşması yapıldı.

Michigan Devlet Üniversitesi’nde İdari Bilimler Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Satish UDPA, Tarım ve Doğal Kaynaklar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Doug BUHLER, Kamu Yönetimi Fakültesi’nde Uluslararası İlişkiler Profesörü Prof. Dr. Norm GRAHAM ile Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti Fahri Başkonsolosu Nurten Ural’dan oluşan heyet, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Avni Öktem’in başkanlığında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, Mütevelli Heyet Başkanvekili Prof. Dr. Hasan Kürşat Güleş, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesinden Prof. Dr. Menşure Özgüven ve Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Erinç Bahçegül’ün de katılımlarıyla, Konya Şeker’e ait Çumra Kampüsü ve Meram Kampüsü’nde bulunan tesisleri gezdiler. Konya Şeker’in gerçekleştirdiği tesisleri yerinde gören ve ilgililerden bilgi alan konuklar, tesislere olan hayranlıklarını da dile getirmeyi unutmadılar.

Gezi sonrası iki heyet ikili işbirliği anlaşmasını imzalamak üzere bir araya geldiler. Sözleşmenin imzalanmasının ardından konuyla ilgili bir açıklama yapan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Avni Öktem, iki üniversite arasında ikili işbirliği anlaşmasının imzalandığını belirterek, “Bu anlaşmanın hem üniversitemiz, hem bölgemiz, hem de ülkemiz açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Zira Michigan Devlet Üniversitesi, üniversiteler arasında dünyada ilk 50 arasında ve tarımda ise dünyanın üç üniversitesinden birisidir. Yani alt yapısı güçlü ve çok kuvvetli bir üniversitedir. Amerika’da da hem gıda ve tarımda, hem yaşam alanında ilk üçte yer alan bir üniversitedir. Kendileriyle görüştük,  onları ziyaret ettik ve sonuçta Türkiye’nin ilk ihtisas üniversitesi özelliğini taşıyacak olan üniversitemiz ile benzeri bir misyonu bundan 160 yol önce başlatmış olan Michigan Devlet Üniversitesi ile ikili bir işbirliği anlaşması yaptık” dedi.Benzeri ilişkileri Amerika’da da sürdüreceklerini ve iki üniversite arasında gerçekleştirilen anlaşma gereği hem üniversitemize, hem bölgemize, hem de ülkemize sağlıklı, hayırlı kazançlar sağlayacaklarını ifade eden Rektör Prof.Dr. Öktem, açıklamasını şöyle sürdürdü;

“İkili anlaşmayla iki üniversite arasında karşılıklı öğrenci değişimi yapılacak, hem kurulma aşamasında hem de yeni kurulacak olan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’ne Michigan Üniversitesi tarafından çok deneyimli profesörler katkıda bulunacaklar ve üniversitemizi ziyarete gelecekler. Burada misafir öğretim üyesi olarak eğitim vereceklerdir.  Ayrıca iki üniversite olarak buradaki endüstriyi de içine alarak birçok Ar-Ge projesi yapacağız. Hatta bunların bir bölümünü ziyaret sırasında karşılıklı görüştük ve gerçekten de yüksek teknoloji içeren, yüksek katma değerli olan ve hatta bazıları ülkemizde ve bölgemizde ilk olacak olan çok heyecanlı Ar-Ge projelerini birlikte yapmayı tasarlıyoruz. Özellikle İngilizce eğitim verecek olan üniversitemiz öğrencilerin yurt dışı değişimler yapması ve uluslararası ortamı tanımaları açısından da ABD’ye yapacakları ziyaret bizim ve ülkemiz açısından çok büyük anlam taşıyor. Bu anlamda Michigan Devlet Üniversitesi ile yaptığımız ikili işbirliği bizim için önemlidir. Bu anlaşma neticesinde ülkemiz tarımı da dünyada söz sahibi olacak bir konuma ulaşacaktır.”

ABD Michigan Devlet Üniversitesi adına konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Doug Buhler ise Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ile ikili işbirliği anlaşması yapmak için burada bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, “Kuruluş aşamasında olan bir üniversiteye katkıda bulunmak ve güzel bir işbirliği yapmak için heyecanlandım. Bizim üniversitemiz 160 yıl önce kuruldu. Yeni bir partnerimiz olacağı için çok heyecanlıyız ve Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ile benzer çalışmalar içerisinde olacağız. Beraber projeler üretip, birlikte güzel işler yapacağımızı umuyorum” diye konuştu.