Panplast Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi

Çiftçi dostu Konuk.

Geçen yıl yaşanan kuraklığa rağmen Recep Konuk ve Konya Şeker’in destekleriyle ayakta durmaya çalıştıklarını ve pancar üretiminin yapılmaması halinde kendilerini köylerinde tutacak hiçbir bağın kalmayacağını belirten üreticiler, “Allah Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’tan ve Konya Şeker’den razı olsun. Hep zor günlerimizde yanımızda oldu. Bizi sürekli destekledi ve sıkıştığımız anlarda imdadımıza yetişerek, bu zor günümüzde üretici dostu olduğunu yine gösterdi” dediler.

Bölgelerde başlayan avans dağıtımında sıkıntılarını ve Konya Şeker’in desteklerini dile getiren üreticiler, kuraklık yüzünden Konya Ovası’nda yeterince hububat alamadıklarını, para kazanabildikleri tek tarımsal ürünün ise şeker pancarı olduğunu söyleyerek, “Şeker pancarı da olmazsa inanın evimize ekmek götürecek parayı bulamayacağız. Bu yıl yine kuraklık bizlere büyük sıkıntı veriyor. 10 gün önce dağıtılan mazot sayesinde pancarımızı sulayabildik. Şimdi de avans dağıtıyor. Bu destekler olmasaydı ne sulama yapacaktık, ne de çapacıya para verecektik. Başkanımız imdadımıza Hızır gibi yetişti ve biraz olsun bizi sıkıntılarımızdan kurtararak rahat nefes almamızı sağladı” şeklinde konuştular.

“Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk ve onun başında bulunduğu Konya Şeker olmasaydı halimiz perişan olacaktı” diyen üreticiler, şeker pancarı dışında kendilerini köyde tutacak bağın pek kalmadığını ve bu yüzden de Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un desteklerinin tam zamanında ve yerinde yapıldığını belirterek, “Başkanımızı hep başımızda görmek istiyoruz. Başkanımızla çok mutluyuz. Bize peynirinden zeytinine tutunda, kömüründen yoğurduna kadar her türlü desteği veriyor” dediler.

15 Günde 39 Milyon YTL
Üreticilerin zor günlerinde yanında olan ve desteklerini hiç esirgemeyen Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’un direktifleriyle bundan 10 gün önce üreticilere 18 milyon YTL’lik mazot dağıtılmıştı. Dün de üreticilere 21 milyon YTL’lik avans desteği verildi ve 15 gün içerisinde üreticilere toplam 39 milyon YTL’lik katkı sağlanmış oldu.

Avans dağıtımıyla ilgili görüşlerini aktaran Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, tüm dünyada ortaya çıkan gıda krizi ile birlikte üretimin ve üreticilerin daha çok desteklenmesi gerektiğini söyledi. Konuk, “Üretim ve üreticilerimiz desteklenmezse, yarın paramızla bile gıda ürünleri bulmakta zorlanacağız. Bu yüzden hükümetler dahil herkesin gıda güvenliğini garanti altına alması için üretime ve üreticilere daha çok destek vermesi zorunlu hale gelmiştir. Biz, Pankobirlik ve Konya Şeker olarak gereken desteği üreticilerimize veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz” dedi.

www.recepkonuk.com.tr